Bikem Kanık

Bikem Kanık, 25 yılı aşkın kariyerinde bir ekonomist ve finans profesyoneli olarak çok farklı alanlarda tecrübeler edinmiştir.Bankacılıkta başladığı iş hayatında, Hazine ve Kurumsal Finansman alanlarında görev yapmıştır. Yaklaşık 12 yıllık yatırım bankacılığı kariyerinde finansal piyasalarımızın birçok ilkinde görev almış; finansal yapılandırma, şirket birleşmeleri ve girişim sermayesi konularında uzmanlaşmıştır Uluslararası risk yönetimi danışmanlık şirketlerinde Ürün Geliştirme Müdürlüğü ve İş Geliştirme Direktörlüğü pozisyonlarında görev almıştır. Bu görevleri sırasında Türkiye’nin risk yönetimi ve sürdürülebilirlik alanındaki farklılaşmış servis ihtiyacını görüp 2014 yılı başında kendi danışmanlık şirketini kurmuştur. Kurumsal Risk Yönetimi, İş Sürekliliği Yönetimi, Sürdürülebilirlik Yönetimi, Kurumsallaşma Yönetimi, Organizasyonel Yapılandırma, Süreç Yönetimi konularında her sektörden yerli ve yabancı şirkete danışmanlıklar vermiştir. Yönetim kurulu üyelikleri, danışmanlıkları ve denetleme kurulu üyelikleri ile iş dünyasının her iki tarafını deneyimleme fırsatını bulmuştur.  Orbit Consulting’de  İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Faik Emir Öztürk

Orbit Consulting Co-Founder’ı Faik Emir Öztürk tekstil alanında kariyerini şekillendirmeye başlamasını takiben sürdürülebilirlik üzerine uzmanlaşmış ve bu alanda faaliyetlerini sürdürmüştür. 2019 yılında Orbit Consulting’in kurulması ile tekstil sektörüne bu alanda danışmanlık ve paydaşlık etme hedefini gütmüştür. Faaliyetlerini kurumsal sürdürülebilirlik çatısı altında değer katma üzerine şekillendiren Emir, bugün Orbit Consulting’de sürdürülebilirlik uzmanı olarak çalışmaktadır.

Didem Çakar

Didem Çakar, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)’nde başladığı ve 20 yıla yaklaşan profesyonel yaşamında ulusal ve uluslararası fonlu projelerde Türk tekstil ve hazırgiyim sektörünün temsili ve gelişimi için çalışmıştır.
İstanbul Moda Akademisi’nin kurucu ekibinde yer alıp İMA’nın sektörel eğitim ve danışmanlık altyapısına destek vermiş, yaratıcı endüstriler alanında kamu-yerel-sivil-özel paydaşları buluşturan projeler yürütmüştür.
Moda ve tekstil alanında tedarik zincirinin farklı aşamalarından marka sürecine çeşitli ölçek ve uzmanlıkta öncü şirketlerde yöneticilik deneyimi bulunan Didem Çakar, sistem kurma, iş modelleme, kurumsal gelişim ile ulusal ve uluslararası fon, hibe ve teşvikler alanında uzmanlaşmıştır.
Kariyer yaşamına Orbit Danışmanlık’ta sosyal, çevresel ve ekonomik kalkınma alanında döngüsellik ve sürdürülebilirlik üzerine projeler yöneterek devam etmektedir.

İlayda Sipahi

İlayda SİPAHİ, çevre mühendisi olarak başladığı kariyer hayatında yeşil bina uygulamaları, su-atıksu arıtma teknikleri, atık yönetimi, sıfır atık, elektronik atıklardan değerli metal eldesi konularında çalışmalarda bulundu. 2016 yılında inşaat sektörüne geçiş yaparak uluslararası standartlara uyumlu Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi,  Çevresel ve Sosyal Yönetim Planları ile ilgili saha ve raporlama faaliyetlerinde bulundu. 2018 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde tekstilde sürdürülebilirlik ve yaşam döngüsü analizi konularında akademik çalışmalara odaklandı ve uzmanlığını bu alanda şekillendirdi. Günümüzün en önemli sorunları haline gelmiş kaynak tüketimine ve yaşanan çevresel problemlere sürdürülebilir ve alternatif çözümler bulmayı ve uygulamayı hedefledi. Çalışmalarına 2020 yılında katıldığı Orbit Danışmanlık ekibinde devam ediyor.

Büşra Suiçmez

2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine bina ve inşaat sektörünün sürdürülebilir olması için öncülük eden bir Sivil Toplum Kuruluşu’nda Proje Geliştirme Sorumlusu olarak başladı. Burada uluslararası ve yerel yeşil bina sertifika sistemleri hakkında tecrübeler edindi. Aynı zamanda Avrupa’da 8 ülke ile ortak yürütülen bir Ufuk2020 projesinde Proje Asistanlığı görevini yaptı. Üniversite öğrencisi olduğu dönemlerde tekstil ve perakende sektöründe kazandığı tecrübeleri yanı sıra sürdürülebilirlik alanında ortaya koyduğu yaklaşımları ile Orbit Danışmanlık bünyesinde Sürdürülebilirlik Danışmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Danıştıklarımız

Murat Buyurgan

Murat Buyurgan 25 yıldan fazla uluslararası ve çok markalı perakende organizasyonlarında işletme tecrübesiyle üst düzey yöneticilik yaptı. Satış, karlılık ve pazar büyüme hedeflerine ulaşılmasında başarılı grafikler sağladı.  Mango, Levis, Gap, Banana Republic, Marks & Spencer gibi giyim perakendesinin önemli oyuncularının müşteri odaklı, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak üzere  satış, pazarlama, görsel mağazacılık, e-ticaret ve mağaza tasarım ve uygulama departmanlarının yöneticiliğini yaptı. Perakende sektöründe uzun yıllar daha fazla satmak, büyüyen hedeflere ekipler ile koştuktan sonra bugün akıllı tüketim, anlamlı tüketim ve sürdürülebilir bir endüstri ve dünya için çalışıyor. Orbit Consulting’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

Can Aras

İnsan hayatının geleceğini en derinden ilgilendiren Sürdürülebilirlik Yönetimi kapsamında kariyerini kurgulamıştır. Önce yurtdışında gördüğü İnşaat ve Çevre Mühendisliği eğitimi sonrasında 5 yıllık profesyonel hayat tecrübesiyle bir çok farklı Sürdürülebilirlik konusuna elini değdirmiş ve şimdi de tekstil sektöründe aynı hızla çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’nin önde gelen bir projesinde Atık Yönetimi, Atıksu Yönetimi, Sosyal Yönetimi, Yeşil Bina Yönetimi, İklim Değişikliği Adaptasyonu, Gürültü Yönetimi, Enerji Verimliliği, Su Verimliliği vb. konularda projeler geliştirmiştir. Çocukluğundan beri Tekstil sektörüyle bağı olan ve özellikle son 1 yıldır ‘da aktif olarak tekstilde Sürdürülebilirlik kapsamında faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin önde gelen tekstil firmasında hem Sürdürülebilirlik yönetimi gerçekleştirmekte hem de Geri Dönüşümlü ürün portföyü geliştirmektedir. Amacı özellikle Türkiye’de Sürdürülebilirlik kapsamında ‘’örnek uygulama’’ işler gerçekleştirmek ve sonrasında da Türkiye’nin değerini yurtdışına ihraç etmek istemektedir.

Zeynep Akman

Zeynep Akman hayatının son 20 yılını deri sektöründe, deri çanta tasarımı, üretimi ve pazarlaması alanında çalışarak geçirdi. Bu süre zarfı içinde sürdürülebilir moda alanına ilgi duymaya başladı ve sektördeki deri artıklarını değerlendirebilmek için çeşitli çalışmalar yaptı. 2017 yılında Türkiye’nin ilk sürdürülebilir lüks markası MIANQA’yı yaratarak, deri artıklarını azaltan ve aynı zamanda KDEV işbirliğiyle dar gelirli kadınlara gelir yaratan çantalar üretmeye ve global olarak pazarlamaya başladı. Dünyadaki sürdürülebilirlik alanında çalışan saygın firmalar tarafından da akredite olan MIANQA, bugün online olarak dünyanın dört bir tarafına e-ihracat yoluyla dağılıyor. MIANQA markası ile ilgili çalışmalarının yanı sıra, Zeynep Akman bugün moda, kozmetik, ev dekorasyon, takı ve aksesuar alanlarındaki çeşitli firmalara da danışmanlık vermeye devam ediyor.

Prof.Dr. Nilgün Cılız

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Profesör Doktor Nilgün Cılız, İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi’nde “Plastik Atıklardan Enerji ve Petrokimya” konulu doktora çalışmalarına devam etti ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı.  Akademik kariyerine Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak devam etmektedir. 2007 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi, Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi’nin (BU-SDCPC) Kurucu Direktörülüğü’nü üstlenmiştir. 2010 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nin Sürdürülebilir ve Yeşil Kampüs Projesi uygulamalarını farklı yönetim pozisyonlarında koordine etmektedir. Bunların yanı sıra, 2014 yılından beri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN-SDSN) Türkiye’de farklı sorumluluklar üstlenmektedir.

Gülfem Şanto

Gülfem Şanto, lider bir denim kumaş imalat markası için Pazarlama Ekibi Lideri olarak çalıştı. Sürdürülebilirliğe odaklanan global pazarlama faaliyetlerinden, pazarlama stratejilerinden ve etkili iletişim araçlarından sorumluydu. Pazarlama ve iletişim için genel yaratıcı içerik planlaması, mevsimsel kapsül koleksiyonları hazırlığı ve konsept hikayelerinin oluşturmasından sorumluydu. Gulfem, aynı zamanda kurumsal dijital pazarlama, medya planlaması ve basın iletişiminden de sorumluydu. İş birlikleri, etkinlikler, sezon ve kapsül fotoğraf çekimlerini, stil ve yaratıcı işlerin koordinasyonunu üstlenmişti. Ürün bazlı sunumlar hazırlayarak, trendleri ve endüstri stratejilerini kapsamlı pazarlama araçlarıyla analiz etmek ve raporlamaktan sorumluydu. Son olarak, proje yönetimi ve pazarlama yönetimi ve pazarlama araçlarının üretimi gibi diğer sorumlulukları ile birlikte proje ve bütçe yönetimi için çalıştı. Hiç kuşkusuz, Gülfem sürdürülebilirlik iletişimi hizmetlerinde bize büyük katkı sağlayacaktır.

Aylin Sayek Beyazıt

Aylin Sayek Beyazıt Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra A.B.D.’nin Boston şehrinde, Emerson College’de Integrated Marketing Communications yüksek lisansını tamamladı. Eğitimi süresince Rhode Island School of Design, Corcoran School of Art gibi üniversitelerde sertifika programlarına katıldı. Mezuniyeti sonrasında New York’ta tasarım yönetimi, görsel mağazacılık ve vitrin yönetimi üzerine çalıştı ve Maison Française, Elle Decor, Art Decor gibi dergilere tasarım, mimari ve sanat ile ilgili yazılar yazdı. Türkiye’ye döndükten sonra ETMK Sınırların Ötesine Tasarım Sergisi’nde proje koordinatörü olarak görev aldı ve çeşitli tasarım kurumlarında tasarım yönetimi üzerine projeler gerçekleştirdi. Milliyet gazetesinde Tasarım Editörü olarak görev aldıktan sonra dDf – Dream Design Factory’de tasarım ve sanat projelerinde Uluslararası Projeler Koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Istanbul Design Week, Artİstanbul başta olmak üzere pek çok tasarım ve sanat projesinde yer aldı. University of the Arts London – Chelsea College of Arts’ta Curating Contemporary Art Exhibitions sertifika programına katıldı. 2009’dan bu yana kurucu ortağı olduğu Good News Communications and Events’te etkinlik tasarımı ve yönetimi üzerine çalışıyor. 

Müge Akyüz Özkorkut

İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel
hayatında 20 yıl çok uluslu firmalarda İnsan Kaynaklarının tüm fonksiyonlarında
yönetici ve/ veya danışman olarak çalıştı ve halen şirketlere İnsan Kaynakları
Danışmanlığı yapmaktadır. Şirketlerde genelde yeniden yapılandırma ve/veya İnsan
kaynakları sisteminin kurulması konularında çalışmış ve uzmanlaşmıştır. Ayrıca
çalışanları derinlemesine anlamak ve tanımak amaçlı çeşitli eğitimlere katılmış ve
uzmanlık alanı olarak bilinçaltı ile ilgili çalışmalara odaklanmıştır.

2005 yılında İskoçya’daki Findhorn Vakfının verdiği Transformation Game (Dönüşüm
Oyunu’nun) Sertifikalı Kolaylaştırıcısı ve yine Dönüşüm Oyununun şirketler için
yapılandırılmış “Frameworks For Coaching” (Koçluk için Çerçeve ) adlı versiyonunun
Sertifikalı Eğitmeni oldu.Ve 15 yılda bu konuda çok sayıda bireysel ve grup
çalışmaları yapmıştır.

Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsünde, 4 senelik Aile, Sistem ve Organizasyon
dizimleri eğitimini tamamlamış ve akredite olmuştur. Aynı şekilde Şirketlere ( Aile
şirketleri ağırlıklı ) yönelik Organizasyon Dizimleri yapmaktadır.

Ayrıca kurumlara ve bireylere yönelik bir koçluk oyunu olan Points of You
eğitimlerini almış ve ihtiyaçlar doğrultusunda bireyler ve takımlarla çalışmaktadır.

Gerek kurumlara, gerek çalışanlara karşılıklı görüşme ve analizlerden sonra edindiği
deneyimleri aktarabileceği hizmet ve uygulamaları sunmaya devam etmektedir.

Elif Özkul Gökmen

Elif Özkul Gökmen, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme-Finans bölümünü tamamladıktan sonra 10 yılın üzerinde otomotiv, altın, endüstriyel ürünler ve eğitim sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerde pazarlama iletişimi ve kurumsal iletişim bölümlerinde yöneticilik yaptı. 2006 yılında kendi şirketini kurarak yaklaşık üç yıl ilaç ve telekomünikasyon sektörlerindeki şirketlere kurumsal itibar yönetimi, kriz iletişimi, sosyal sorumluluk stratejisi oluşturma ve kurumsal iletişim konularında danışmanlık ve eğitim hizmeti verdi. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi ve REC Türkiye tarafından tasarlanan Sürdürülebilir Kalkınma Sertifika programını tamamladığı dönemde, şirketini Sercom Sürdürülebilirlik Yönetimi Danışmanlığı olarak konumlandırarak bu tarihten itibaren tamamen sürdürülebilirlik kapsamında kurumsal strateji oluşturma, raporlama ve eğitim hizmetlerine odaklandı. 2008’den bu yana merkezi Amsterdam’da bulunan GRI’ın (Global Reporting Initiative) tüm Küresel Sürdürülebilirlik ve Şeffaflık konferanslarına katıldı. 2010 yılından bu yana GRI’ın Kurumsal Paydaşı olan Gökmen (Organizational Stakeholder), 2010-2012 döneminde GRI’ın Türkiye’deki sözleşmeli Kalite Kontrol Danışmanı (GRI QC Consultant) olarak hizmet verdi. 2012’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşen Rio+20 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına katıldı. 2012-2017 döneminde Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) üyesi oldu. Bu dönemde IFC Kurumsal Yönetim, Yönetim Kurulu Liderlik Eğitim Programını tamamladı. 2013 yılında Al Gore’un sunduğu Climate Reality Project Leadership Training Programına katıldı. 2014-2017 döneminde TEİD Türkiye Etik ve İtibar Derneği üyeliği yaptı. 2016 yılındaki IIRC’nin (International Integrated Reporting Council) Londra’da gerçekleşen ilk konferansına Türkiye’den katılan tek danışman oldu. 2017 yılında Singapur’da gerçekleşen Asya Raporlama Konferansına davet edilen ilk Türk oldu ve Mastering Materiality Assessment oturumuna moderatör olarak katıldı. Bugüne dek 13 farklı sektörde 24 şirkete raporlama, eğitim ve danışmanlık hizmeti verdi ve 20’nin üzerinde uluslararası ödül almalarına destek oldu. 2013 yılından bu yana sektörel ve iş dünyasına yönelik yayınlarda sürdürülebilirlik ve entegre raporlama kapsamında yazıları yayınlandı. Gökmen, Sürdürülebilirlik, Entegre, CDP, UNGC ve Ecovadis raporlamaları kapsamında hizmet vermeye devam ediyor.